01

Kuchnia regionalna w Kościerzynie

Kuchnia regionalna to zbiór potraw charakterystycznych dla danego regionu kraju, stąd nazwa. Także Kościerzyna posiada typowe dla siebie potrawy, które tak chętnie są wybierane przez turystów oraz przyrządzane przez lokalnych mieszkańców. Można je opisać jako sycące i niezwykle smaczne, dlatego ich popularność nie maleje. O jakich daniach mowa?

Pierogi

Pierogi są potrawą kojarzoną z polską kuchnią, także z okolicami Kościerzyny. Największą popularnością wciąż cieszą się pierogi ruskie, czyli z farszem z twarogu i gotowanych ziemniaków, doprawione solą i pieprzem ziołowym. W praktyce ciasto na pierogi można faszerować niemal wszystkim, także kapustą i grzybami (szczególnie popularne w okresie jesienno-zimowym) czy mięsem.

Pierogi podajemy z bukietem surówek, co zapewnia ożywienie dania i dawkę witamin. W zależności od własnych preferencji można je okrasić boczkiem, polać stopionym masłem lub zjeść z dodatkiem śmietany. Każda wersja smakuje bardzo dobrze i zapewnia uczucie sytości na długo.

pierogi-kościerzyna

Placek kaszubski

Daniem charakterystycznym dla okolic Kościerzyny jest placek kaszubski, czyli tradycyjny placek ziemniaczany smażony z aromatycznymi dodatkami (m.in. oregano, bazylia, pieprz, papryka słodka lub ostra). Po usmażeniu na połowę placka nakłada się gulasz wołowy, zaś pozostałą połową przykrywa się mięsny farsz. Dla ożywienia całości dodaje się bukiet surówek. Placek po kaszubsku bardzo dobrze smakuje z dodatkiem ogórka kiszonego lub odrobiną śmietany.

Placki ziemniaczane bez mięsa

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotkać można osoby preferujące dania wegetariańskie, a więc bez dodatku mięsa. W Kościerzynie można zjeść smaczną alternatywę placka kaszubskiego, czyli placki ziemniaczane podane z sosem i bukietem surówek. Najlepiej sprawdzi się sos grzybowy, np. z prawdziwych borowików lub kurek. Także tej wersji warto spróbować z dodatkiem śmietany.

placki-ziemniaczane-kościerzyna

Różne wersje ziemniaków

Okolice Kościerzyny słyną z szerokiego wykorzystania ziemniaków w codziennej kuchni, dlatego są one przyrządzane na wiele sposobów. Warto spróbować przede wszystkim ziemniaków pieczonych w ziołach, które przywodzą na myśl czasy dzieciństwa, a także ziemniaczane cząstki. Oba dania podawane są z dowolnym sosem, zazwyczaj tzatziki, jako że z ziemniakami bardzo dobrze komponują się sosy jasne.

Fani popularnego wykorzystania ziemniaków, a także dzieci i młodzież z chęcią sięgną tutaj po frytki. Podawane są z solą oraz dowolnie wybranym sosem. Będąc w okolicach Kościerzyny warto wypróbować kilka rodzajów sosów, aby wybrać swój ulubiony. Pozwala to odkryć zupełnie inny wymiar wykorzystania ziemniaków i frytek.