01

Czym charakteryzuje się kuchnia kaszubska?

Kuchnia kaszubska słynie ze swej prostoty i właśnie w tym tkwi jej urok. Kaszuby znajdują się w północnej części Polski, znajdziemy tam malownicze jeziora, bujne lasy, a nawet dostęp do morza. Mieszkańcy tych terenów posiadają własny język regionalny, a także szczycą się swoją smaczną, znaną na cały kraj kuchnią. Czym się ona charakteryzuje i jakie dania spotkamy w kaszubskich domach?

Tradycyjna kuchnia kaszubska – czym się wyróżnia?

Receptury na tradycyjne potrawy kuchni kaszubskiej przekazywane były z pokolenia na pokolenie od setek lat. Mają więc niezwykle długą historię, w związku z czym zainteresowanie nimi dodatkowo wzrasta. Na pierwszy rzut oka menu może wydawać się skromne, lecz nic bardziej mylnego – każdy z pewnością znajdzie tu wiele dań, które przypadną mu do gustu.

Przed wiekami mieszkańcy Kaszub zajmowali się głównie rolnictwem oraz rybołówstwem, dlatego dania bazują na dość prostych i nieskomplikowanych składnikach. Są sycące i zdrowe, a odpowiednio doprawione zachwycają bogactwem smaków.

Tradycyjne potrawy kaszubskiej kuchni

tradycyjna kuchnia kaszubska

W jadłospisie kuchni kaszubskiej znajdziemy przede wszystkim potrawy takie jak:

  • tradycyjny śledź w zalewie octowej lub lekko słodkim sosie pomidorowym (znajdziemy również wiele innych potraw na bazie ryb)
  • zylc – galaretka na mięsie lub śledziu z dodatkiem octu
  • czernina – zupa na bazie kaczej krwi z dodatkiem suszonych grzybów, warzyw lub owoców
  • zupa brzadowa – zawierające przede wszystkim suszone owoce
  • placek po kaszubsku – znany w całej Polsce i poza jej granicami ziemniaczany placek z mięsem i wyrazistym sosem
  • różnego rodzaju pierogi
  • dziadówka – zupa gotowana na bazie maślanki, zawierająca ziemniaki, cebulę i dużą ilość boczku
  • zupa brukwiowa – przygotowywana na gęsinie i mięsie wieprzowym z dodatkiem brukwi
  • szmurowana kapusta – idealna na niedzielny obiad, duszona kapusta z dodatkiem wędzonki

Kaszuby słyną również z wyrobu kiełbas i wędlin, a także z potraw zawierających produkty zbożowe. Od lat tworzyły one podstawę wyżywienia i całego menu kuchni kaszubskiej. Żyto, pszenicę, jęczmień czy grykę łączono z wieloma produktami, otrzymując sycące i smaczne kompozycje.

Kuchnia kaszubska – desery

Na Kaszubach także spożywa się regionalne, tradycyjne desery. Takim, który podawano najczęściej, jest z całą pewnością tzw. ruchanek kaszubski. To żytni placuszek smażony na smalcu, podawany z domową konfiturą owocową oraz cukrem pudrem. Idealnie smakuje ze zbożową kawą, dlatego spożywa się go zarówno na śniadanie, jak i na deser po obiedzie. Wciąż cieszy się ogromną popularnością na całych Kaszubach.